סילבוס התכנית

שנה א'

מעבר מאינטראפסיכי לאינטר-פרסונלי: תיאוריות בטיפול משפחתי

כפסיכולוגים אנחנו מיומנים בעבודה תוך אישית, שמטרתה להשפיע על איכות חייו של המטופל. בתכנית זו נלמד להרחיב את ההתבוננות התוך אישית לבין אישית. נלמד להסתכל על הפרט מתוך ראיה מערכתית משפחתית ועל ההשפעות ההדדיות המתקיימות בין הפרטים למערכת המשפחתית ובין המערכת המשפחתית לסביבה. 

בשנה זו נתמקד בלמידת תיאוריות קלאסיות מעולמות הטיפול המשפחתי כמו גם בתיאוריות עכשוויות אשר מצויות בדיאלוג עם הרעיונות המערכתיים-משפחתיים וזוגיים. במסגרת הלמידה תיערך הכרות עם תיאוריות, מיומנויות וטכניקות בשילוב עם דוגמאות ועבודה קלינית על תיאורי מקרה מהשדה.

הקורס מקנה ידע תיאורטי ויישומי בטיפול מתוך ראייה מערכתית, השמה דגש על המסגרת המשפחתית. ההכשרה מבוססת על הבנה מערכתית של התהליכים בתוך המשפחה, ונעשית מתוך אוריינטציה אינטגרטיבית של הגישות השונות בטיפול בכלל ובטיפול משפחתי בפרט. במסגרת התוכנית ילמדו גישות תיאורטיות בשילוב עם מיומנויות ושיטות התערבות בטיפול משפחתי. ילמדו מודלים פסיכודינמיים, המודל הרב-דורי של בואן, הגישה הקומוניקטיבית, הגישה האסטרטגית, תרומת תיאוריית ההתקשרות להבנת הדינמיקה, גישת יחסי אובייקט, הגישה הנרטיבית והגישה ההתייחסותית.

לצד זה תהיה התמקדות בנושאים ספציפיים כמו: משפחות בתהליך גירושין, ניכור הורי, ילדים עם בעיות התנהגות/ קשיים לימודיים/רגשיים/הפרעות קשב וריכוז במשפחה, משפחות להט"ביות, מחלות במשפחה, פגיעות פיזיות משנות חיים, אבחנת ילד עם קשיי התפתחות וכו'.

סמינר קליני

הסמינר הקליני יתמקד בהבנת המיומנויות והטכניקות הטיפוליות לאורן של הגישות הנלמדות.  בסמינר ינותחו פגישות טיפוליות שיביאו המשתתפים בקבוצה, מתוך עבודתם הטיפולית. תהיה התייחסות  לתהליכים המערכתיים, הבין אישיים והתוך אישיים של המשפחות, הזוגות והמטפלים.

שנה ב'

טיפול זוגי

כפסיכולוגים הפוגשים פרטים והורים בסיטואציות טיפוליות שונות, אנו נדרשים לתת מענה לצרכים שעולים בהקשרים זוגיים. מטרת קורס זה הינה להעמיק את הידע הקיים בנושא טיפול פרטני ולהרחיבו לידע המבוסס על חשיבה ולמידה של המרכיבים הייחודיים של הזוג כמערכת, התפתחות זוגיות וקונפליקטים זוגיים. הקורס, שהינו באורנטציה אינטגרטיבית, ייתן העמקה במגוון תיאוריות מעולמות הטיפול הזוגי כחלק מהטיפול המערכתי וכן יקנה מיומנויות, טכניקות וכלים מובילים ועכשוויים בטיפול זוגי . הקורס יקנה ידע בגישות מערכתיות, גישת יחסי אובייקט, אימגו, EFT, מובחנות בזוגיות, הגישה הנרטיבית, וכן הגישה הפסיכואנליטית ההתייחסותית בטיפול זוגי. לצד אלו ישולבו התייחסויות ממוקדת לנושאים ספציפיים כגון משברי אמון ובגידה, פרק ב', פוליאמוריה, זוגות חד מיניים ועוד.

מיניות

מיניות הינה חלק בלתי נפרד מחייו של כל אדם. במובן הרחב שלה היא משקפת את תפיסת העצמי והזהות שלנו כגברים, נשים ומה שבניהם. מעבר לפרקטיקה המינית, מיניות, המבטאת צורך בקרבה, חום, אהבה וסיפוק מיני, משפיעה על חיינו הזוגיים והאישיים, על דרך ההורות שלנו ועלינו כבני אדם בכלל. 

קורס זה יספק ידע בנושא המין והמיניות תוך התייחסות לאספקטים של אינטימיות, תשוקה ומשיכה. הקורס יספק כלים להערכת וטיפול בבעיות בתחום המיני והאינטימי. 

מטרת הקורס לסייע למטפל להתמודד עם נושא המיניות בצורה מקצועית ורגישה ולהקנות לו מיומנויות להתערבויות מקצועיות לצורך סיוע למתמודדים עם קשיים במיניות ובתפקוד המיני.

דיני משפחה

כחלק מהתפיסה המערכתית העומדת בבסיס עבודתו של המטפל המשפחתי והזוגי, יילמד קורס בדיני משפחה למטפלים, שמטרתו להקנות למטפל את הידע להבנת הבסיס המשפטי המשפיע על המערכת המשפחתית, בתוך מצבי משבר וקונפליקט. בתוך כך, יקנה הקורס מושגי יסוד בדיני משפחה ובפרט בתחום הגירושין (מזונות, משמורת ילדים, חלוקת רכוש), ידועים בציבור, הסכמי ממון, ירושות ומעורבות בעסק משפחתי.   

כמו כן, יעסוק הקורס בהיכרות עם האלטרנטיבה הגישורית להליך משפטי במשפחה ויתרונותיה בעבודה עם קונפליקטים משפחתיים. נכיר את הפרקטיקה הגישורית בתוך משפחה, את  עבודתו של המגשר המשפחתי וההבחנה בין עבודתו של המגשר לעבודתו של המטפל,  וכן נקנה כלים פרקטיים מתוך "חדר הגישור" להתערבויות יעילות במצבי קונפליקט במשפחה.

אתיקה בטיפול משפחתי וזוגי

מטרת הקורס הינה לפתח רגישות וערנות לסוגיות ולדילמות אתיות בטיפול זוגי ומשפחתי ולהקנות את הידע הדרוש לזיהוי ולפתרון בעיות אתיות שונות, מתוך אבחנה בין סוגיות אתיות בטיפול אישי לסוגיות אתיות שעולות בטיפול משפחתי וזוגי.

להשלמת דרישות ההכשרה יש צורך בצבירת שעות הדרכה:

50

שעות הדרכה קבוצתית

הניתנות ברחבי הארץ ע"י מדריכים מטעם התוכנית. 

בהתאם לצורך יתבצעו שיתופי פעולה בין יוצרות התכנית למסגרות טיפוליות בשירות הציבורי (שפ"חים, מוסדות רפואיים, התפתחות הילד ומרפאות)

*או על ידי מדריכים שיאושרו ע"י התכנית

80

שעות הדרכה פרטניות

הניתנות ע"י מדריכים מטעם התכנית.

*הדרכה על טיפול תוכל להינתן על עבודה בשירות הציבורי או בקליניקה הפרטית. 

מדריכים מומלצים

אילת הדס - פסיכולוגית חינוכית מומחית מדריכה ומטפלת זוגית משפחתית מוסמכת ומדריכה. סגנית מנהל תחנת הדר יוסף בשפ"ח תל אביב-יפו. מרצה ומדריכה במכון אדלר. מלמדת ומדריכה בפסיכותרפיה.

יונית זילברמן - פסיכולוגית חינוכית בכירה. מטפלת ומדריכה מוסמכת בטיפול משפחתי וזוגי.
מרצה בכירה במכון אדלר. קליניקה פרטית.

רחל סובר - פסיכולוגית חינוכית מומחית, מדריכה. מטפלת משפחתית מוסמכת, בתהליך הסמכה להדרכה. עובדת בשפ"ח ת"א- יפו, רכזת תחום מחוננים בשפ"ח תל אביב-יפו, קליניקה פרטית.

ד"ר בני פלדמן- פסיכולוג קליני ורפואי – מדריך,מטפל אינטגרטיבי, מורשה לטיפול בהיפנוזה ומדריך בטיפול משפחתי וזוגי

מכון רוטנברג לפסיכולוגיה יהודית, מכללת בית מורשה

בעבר: מנהל השירות הפסיכולוגי, מרכז רפואי "קפלן"

תכנית הMA בפסיכולוגיה, המכללה האקדמית ת"א יפו

תכנית ה MA בבי"ס לעו"ס, האוניברסיטה העברית

 

פנינה ויטלי- פסיכותרפיסטית, מטפלת ומדריכה מוסמכת בטיפול משפחתי, מטפלת ומדריכה מוסמכת בטיפול מיני. בקליניקה פרטית 

 

ד"ר רוית שטיינמן- פסיכולוגית קלינית מדריכה ופסיכולוגית רפואית מומחית.

מטפלת משפחתית מטעם APPSIPA ומאסטר פרקטישינר ב NLP. בעלת הרשאה להיפנוזה.
פסיכולוגית מחוזית של מחוז מרכז בשירותי בריאות כללית ומרצה לפסיכודיאגנוסטיקה ולטיפול משפחתי למתקדמים במכללה למנהל בראשל"צ במגמה הקלינית.

 

לו"ז ותאריכים

שנה א' מחזור 2021-2022

 תאריכים לשנת הלימודים תשפ"א  2022 – 2021* :

המפגשים יתקיימו בימי ג' בין השעות 9:00-14:00

מפגש ראשון בסמסטר א' 12/10/21 מפגש אחרון בסמסטר א' 14/01/22

מפגש ראשון בסמסטר ב' 01/03/22 מפגש אחרון בסמסטר ב' 07/06/22

שנה ב' מחזור 2021

תאריכים לשנת הלימודים תשפ"א  2022 – 2021* :

המפגשים יתקיימו בימי ה' בין השעות 9:00-14:00

מפגש ראשון בסמסטר א' 21/10/21 מפגש אחרון בסמסטר א' 13/01/22

מפגש ראשון בסמסטר ב' 03/03/22 מפגש אחרון בסמסטר ב' 16/06/22

*ייתכנו שינויים

* כל השיעורים מועברים גם באופן מקוון וגם פרונטלי